profilaktyka w stomatologii

ok. 70% z części nieorganicznej w postaci kryształów dwuhydroksyapatytu, w ok. 20% z materii organicznej w postaci kolagen (typu I), mukopolisacharydy, glikozaminoglikany, proteoglikany i fosfoproteiny oraz małe ilości cytrynianu

profilaktyka w stomatologii

Definicja zębiny

Zębina, dentyna (łac. dentinum) ? tkanka leżąca pod szkliwem w obrębie korony zęba i pod cementem w obrębie szyjki i korzenia zęba. Zbudowana jest w ok. 70% z części nieorganicznej w postaci kryształów dwuhydroksyapatytu, w ok. 20% z materii organicznej w postaci kolagen (typu I), mukopolisacharydy, glikozaminoglikany, proteoglikany i fosfoproteiny oraz małe ilości cytrynianu, siarczanu chondroityny, nierozpuszczalnych białek i lipidów; pozostałe 10% stanowi woda1. Zębina jest wytworem odontoblastów, które należą do miazgi zęba i tworzą na jej obwodzie zbitą jednokomórkową warstwę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%99bina


Boli Cię ząb? Jak najszybciej idź do dentysty

Regularne wizyty u stomatologa i profilaktyczne badania co pół roku to najlepszy sposób, aby wychwycić ewentualne ubytki i wyleczyć je zanim sytuacja stanie się poważniejsza. Oczywiście należy też prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, co pozwoli skutecznie radzić sobie z próchnicą. Jeśli jednak nagle zaczynają nas boleć zęby, warto reagować szybko. Przyczyną dolegliwości jest najczęściej nieleczona próchnica, co oznacza konieczność odwiedzenia dentysty. Jeśli obrzęk lub ból pojawia się nocą, należy zażyć tabletkę przeciwbólową; dobrym rozwiązaniem jest w takich sytuacjach skorzystanie z pomocy pogotowia stomatologicznego, jednak nawet po wizycie w takiej placówce należy udać się do kliniki, aby rozwiązać źródło problemów.


Jak radzić sobie z nagłym bólem zęba

Ból zęba nie należy do rzadko spotykanych sytuacji, ale z całą pewnością nie jest przyjemnym doznaniem. Kiedy nagle zaczynamy odczuwać tę dolegliwość, zazwyczaj staramy się jak najszybciej ją załagodzić. Doraźnym środkiem łagodzącym jest z pewnością lek przeciwbólowy, jaki bez problemu kupimy w aptece. Kolejny krok to wizyta u stomatologa, który znajdzie przyczynę problemu i będzie w stanie skutecznie nam pomóc. Oczywiście zdarza się, że ból pojawia się w czasie, kiedy gabinety stomatologiczne są zamknięte ? w nocy czy też w dni wolne od pracy. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wtedy liczyć na fachową pomoc ? w takich sytuacjach należy poszukać pogotowia stomatologicznego w pobliżu miejsca zamieszkania.