Kilka podstawowych faktów

sharm wycieczki fakultatywne
Szarm el-Szejk1 (ar: ??? ????? = Szarm asz-Szajch (wym.
egipska ????m e???e?x), co znaczy Zatoka Starca lub błędnie Zatoka Szejka; ang.

Sharm el-Sheikh) ? miasto i kurort w Egipcie, w południowej części półwyspu Synaj (muhafaza Synaj Południowy), leżące nad brzegiem Morza Czerwonego (Riwiera Morza Czerwonego) w tzw.

Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego (nazywana w czasie okupacji izraelskiej Zatoką Salomona), składającej się z wielu mniejszych zatok, w odległości 80 kilometrów na południe od góry Synaj.
Miasto jest usytuowane pomiędzy rezerwatami przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad.
Liczba ludności wynosi około 35 tys. stałych mieszkańców (2008). Podstawą gospodarki Szarm el-Szejk jest turystyka ? uprawianie sportów wodnych, np.

nurkowania i snorkelingu.

Infrastruktura turystyczna jest tu rozwinięta na zadowalającym poziomie: hotele i restauracje kilku dużych, międzynarodowych sieci, także pola golfowe oraz wiele innych obiektów rekreacyjnych.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarm_el-Szejk

Słowo Egipt - skąd pochodzi?

sharm wycieczki fakultatywne
Egipt (arab.

??? , Mi?r ; dialekt egipski Má?r, /mas??/; łac.

Aegyptus; gr. ???????? , Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. ???????? ??? ???????? , Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) ? państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji.

Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie.

Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone. Staroegipska nazwa kraju oznacza ?Czarny Ląd? i odnosi się do żyznych gruntów wzdłuż Nilu, będących przeciwieństwem sąsiadującej z nimi pustyni, ?Czerwonego Lądu?. Arabskie słowo Mi?r, obecna oficjalna nazwa kraju, ma pochodzenie semickie.

Według pierwotnego asyryjskiego rodzaju pisma słowa Misir / Musur są spokrewnione z hebrajskim słowem ????????? (Mitzráyim) oznaczającym kraj lub państwo.
Początkowe wąskie znaczenie tego słowa, rozumiane jako Egipt Dolny (Dolny Kraj), zostało rozszerzone na cały kraj (Górny i Dolny Egipt). Nazwy europejskie Egypt, Ägypten, Égypte, Egitto itd.
pochodzą z łacińskiego słowa Aegyptus i pierwotnie ze starogreckiego słowa ???????? (Aigyptos).
Koptowie utrzymują, że są bezpośrednimi potomkami staroegipskiego społeczeństwa z czasów faraonów.

Od ich imienia powstało greckie słowo aigyptos, które np.

w języku niemieckim przekształciło się w słowo Ägypten. Według innych teorii słowo Aigyptos stanowi kontaminację egipskiego wyrażenia ?wt-k3-pt?, co oznacza ?Siedziba duszy boga Ptah?, przy czym jest to także nawiązanie do świątyni Ptaha w Memphis.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Egipt

Historia szarm el szejk

Strategiczne położenie Szarm el-Szejk doprowadziło do przekształcenia małej wioski rybackiej i utworzenia, po II wojnie światowej, egipskiej bazy marynarki wojennej. W 1956 roku podczas konfliktu z Izraelem Egipt stracił tę ówczesną osadę rybacką, która w 1957 roku powróciła do Egiptu.
Do 1967 r.
stacjonowały tu siły pokojowe ONZ.
W obecnej dzielnicy Hadaba w roku 1960 mieścił się egipski garnizon wojskowy. W 1967 roku w jej okolicach nastąpiła blokada morska Cieśniny Tirańskiej, ogłoszona przez egipskiego prezydenta Nassera, uniemożliwiająca żeglugę izraelskich statków po Morzu Czerwonym.
Doprowadziło to do wojny z Izraelem, w wyniku której Izraelczycy zajęli półwysep Synaj wraz z Szarm el-Szejk (wówczas mała osada rybacka).
Z okazji jego zdobycia ułożono popularną izraelską piosenkę Szarm el-Szejk. Wkrótce Izraelczycy rozbudowali tę osadę.
Po roku 1967 powstało miasto. Nazywało się Ofira (hebr: ??????) ? od biblijnej krainy Ofir. Nazwa ta była w użyciu do 1982 roku.
Ofirę zamieszkiwało wówczas 500 żydowskich rodzin (ok.

2 tys.

osób). 14 maja 1968 roku otwarto lotnisko wojskowe Sił Powietrznych Izraela pod hebrajską nazwą Ofira, a w 1976 roku otwarto cywilny port lotniczy Ofira.
Głównym celem inwestycji Izraelczyków w tym miejscu było uniemożliwienie Egiptowi blokowania Cieśniny Tirańskiej oraz kontrolowanie szlaku drogowego pomiędzy Ejlatem a wybrzeżem Zatoki Sueskiej.
Ważną rolę zaczęła odgrywać turystyka, bowiem wpływy z niej wykorzystywano do finansowania kosztów izraelskiej okupacji wojskowej i osadnictwa na Synaju. Pod koniec lat 70 XX w. wybudowano port morski Szarm el-Szejk.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarm_el-Szejk#Historia.
Dodane: 04-06-2016 17:20

Tagi: wycieczki sharm sharm el sheik szarm el szejk egipt