Podziały działek i mapki, czyli robota dla geodety

stwarza nowoczesne górnictwo. Dzieje się tak również dlatego, że geodeci mogą korzystać z bardzo dobrych sprzętów i urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że geodezja górnicza posiada swoją szczególną specyfikę i musi być ona wyk

Podziały działek i mapki, czyli robota dla geodety

Specyfika geodezji górniczej

W niektórych rejonach świata stale rozwija się geodezja górnicza. Tego rodzaju geodezja pozwala na jeszcze lepsze wykorzystywanie możliwości, jakie stwarza nowoczesne górnictwo. Dzieje się tak również dlatego, że geodeci mogą korzystać z bardzo dobrych sprzętów i urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że geodezja górnicza posiada swoją szczególną specyfikę i musi być ona wykonywana z ogromną precyzją. Geodeci nie mogą zapominać o tym, że pracują w bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach, co zobowiązuje ich do ogromnej ostrożności. Zachowywanie takiej ostrożności nie może przeszkadzać im w wykonywaniu bardzo dokładnych pomiarów pozwalających na rozwój kopalni i znajdowanie nowych sposobów wydobywania węgla.


Nietypowe zastosowania geodezji

Osoby dobrze znające się na geodezji wiedzą, że praca geodetów może być wykorzystywana na różne sposoby. Jedne z nich są bardzo znane, a inne wydają się być dosyć nietypowe tym osobom, które nie znają się na geodezji. Tymczasem specjalistyczne zastosowania geodezji są bardzo szerokie, a praca geodetów może być wykorzystywana nawet przez osoby zajmujące się przeprowadzaniem badań astronomicznych i przygotowywaniem lotów w kosmos. Jednak szczegółowe zastosowania geodezji mogą być wykorzystywane również w miastach i miejscowościach oraz w obszarze planowania przestrzennego dotyczącego bardziej rozbudowanych lub nietypowych budynków. Wszystko to sprawia, że geodeci muszą posiadać bardzo dobre wykształcenie i odbywać odpowiednie praktyki, aby mogli wykonywać wszystkie zlecane im prace.


kodu pocztowego ulicy i miasta)Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na

Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na podstawie innych danych geograficznych (np. kodu pocztowego, ulicy i miasta). Odwrotny proces tj. ustalanie adresu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie.

Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych nazw, w niektórych przypadkach niejednoznacznych i skomplikowanych, byłoby utrudnieniem. Systemy geokodów ułatwiają prace np. w programach statystycznych czy programach Systemów Informacji Geograficznej. Za geokody, które pojawiły się przed rozwojem technik informatycznych, można uznać np. system współrzędnych geograficznych czy kodów pocztowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geokodowanie