O saunach fińskich

lega na tym, że należy na przemian ogrzewać i wychładzać swoje ciało. Pamiętaj - żadnej biżuterii! Ze względu na panującą wewnątrz wysoką temperaturę mogą dotkliwie poparzyć. Warto zapamiętać również to, że ciało powinno być bardz

O saunach fińskich Sauna to świetny sposób na pozbycie się toksyn z organizmu

Kilka wskazówek, jak korzystać

No dobrze - sauna ma wiele zalet, ale jak należy z niej korzystać? Przede wszystkim cały efekt polega na tym, że należy na przemian ogrzewać i wychładzać swoje ciało. Pamiętaj - żadnej biżuterii! Ze względu na panującą wewnątrz wysoką temperaturę mogą dotkliwie poparzyć. Warto zapamiętać również to, że ciało powinno być bardzo dokładnie wysuszone - krople wody, również mogą poparzyć. Z tego samego powodu, należy uważać na tatuaże.

Ile powinna trwać sesja? Na początku kilka minut (czyli 2 do 3) potem można wydłużyć od 5-10 minut. Warto wiedzieć również, że im wyższa temperatura panuje wewnątrz, tym krócej powinniśmy w saunie przebywać, i tym dłużej należy się schładzać.


Typy saun

Sauny dzielą się na mokre (czyli takie z wysoką wilgotnością powietrza) oraz suche - gdzie wilgotność nie przekracza 15%. Sauny fińskie zaliczają się do tego drugiego typu. Trudno powiedzieć, które są lepszym rozwiązaniem, myślę jednak że wysoka wilgotność może być bardziej męcząca.

Sauny fińskie są wykonane z drewna, a źródłem ciepła jest najczęściej piec na drewno, lub taki wyłożony kamieniami. Pamiętajmy, by nie spędzać zbyt dużo czasu w saunie, bo możemy sobie niechcący zaszkodzić.


Definicja sauny

Sauna ? pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkunastu minut. Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające krążenie. Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie. Sauna najpopularniejsza jest w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, a także w Rosji, odgrywa w tych krajach ważną rolę społeczną. Sauny były budowane przez Słowian i ludy fińskie (przodków m.in. dzisiejszych Finów i Estończyków) od niepamiętnych czasów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sauna