O laniu wody

ekologia" lub "ekolodzy". tylko wypadałoby zdawać sobie sprawę, że...jesteśmy odpowiedzialni za świat w którym żyjemy, i który eksploatujemy. Istnieje parę sposobów na oszczędzanie wody, które nie wiążą się z dużymi wyrzeczenia

Dodane: 14-10-2014 10:48
O laniu wody Tekst o tym jak ważna jest woda oraz jej oczyszczanie i oszczędzanie. Interesujesz się tym tematem? Zapraszamy:

Woda - warto oszczędzać

Wiem, że wiele osób ma alergię na słowo "ekologia" lub "ekolodzy". tylko wypadałoby zdawać sobie sprawę, że...jesteśmy odpowiedzialni za świat w którym żyjemy, i który eksploatujemy.

Istnieje parę sposobów na oszczędzanie wody, które nie wiążą się z dużymi wyrzeczeniami. Jednym z podstawowych jest zamontowanie perlatorów na bateriach, które zachowują duże ciśnienie, jednak wody leci mniej. Można też częściej brać prysznic, zamiast wanny.


Polska - kraj deficyty wody

Woda - najważniejsza substancja na świecie. Bez wody nie byłoby życia na naszej planecie. Z perspektywy biochemii jest niezwykle interesującym obiektem badania, ponieważ ma wyjątkowe właściwości. Wszyscy niby wiemy, jak woda jest ważna, tylko czy nie zapominamy o tym w naszym codziennym życiu?

W naszym kraju jest deficyt wody. Z powodu osuszania terenów podmokłych, wycinania drzew, nic jej nie kumuluje. Stan jest katastrofalny - nasze wodne zasoby są jednymi z najniższych w Europie i porównywalne z zasobami Egiptu.


Oszczędzanie się opłaca

Płacisz za dużo za wodę i zastanawiasz się, czy możesz jakoś oszczędzić? Jest kilka łatwych sposobów.

Tylko jeśli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie duże, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... nie kradnie. Bywa się również, że rachunek nie jest prawidłowo naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Jednak jeśli wszystkie instalacje są szczelne i woda nie odpływa sobie do cudzego kranu, to dobrze jeszcze skontrolować kilka rzeczy.

Miejscem gdzie bardzo dużo wody zużywamy jest toaleta. Sprawdź, czy masz oszczędną spłuczkę, czy też może woda leje się do muszli cały czas? To bardzo często występujący problem. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go założyć samodzielnie. Jednak być może, trzeba niestety zafundować sobie nowy sanitariat.

Istotna jest też sprawność i energooszczędność urządzeń AGD - pralki i zmywarki. Wysokiej jakości zmywarka zużywa znacznie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna posiadać automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.


Co to jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ? to zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w


O perlatorach

Woda jest niezwykle cennym surowcem, także w sensie dosłownym. Każdego roku ceny rosną, najgorzej jest w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiemy, że nikt nie zrezygnuje z kąpieli. Można używać prysznica, ale sprawdzajmy regularnie stan baterii - duża ilość kamienia sprawi, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Wypada także sprawdzić, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki niemu ciśnienie wody będzie wysokie, ale poleci jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.