Lanie wody o wodzie

owodu, że wedle polskich gustów są mało solidne, jest ich niewiele. Ale powstaje coraz więcej - chodzi o domy kanadyjskie, szkieletowe. Dlaczego to technologia warta uwagi? Przede wszystkim to idealne rozwiązanie dla niecierpli

Lanie wody o wodzie Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Skandynawski sposób na dom

W Kanadzie i Skandynawii są bardzo popularne. U nas, pewnie z tego powodu, że wedle polskich gustów są mało solidne, jest ich niewiele. Ale powstaje coraz więcej - chodzi o domy kanadyjskie, szkieletowe.

Dlaczego to technologia warta uwagi? Przede wszystkim to idealne rozwiązanie dla niecierpliwych. Nie chcesz czekać na dom latami? Zbuduj go w miesiąc. A nawet szybciej. Jeżeli mamy środki na budowę domu (lub wzięty kredyt) to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już miesiąc później w nim zamieszkać. To naprawdę wielka zaleta.

Jednak czy to solidne? Bo nie wygląda. Ale jest, bez obaw. Dobrze postawiony dom w tej technologii naprawdę nie jest gorszy, niż jego murowany "kolega". Za to tańszy w utrzymaniu. I nie, nie znaczy to, że musisz mieć drewno na ścianach, na elewacji i na stropach. Wyglądem nie musi się różnić od tradycyjnych projektów.


Czy warto brać dotację do budowy domu?

Tym razem będzie o dotacjach. Ten rok obfituje w rządowe pomysły na dofinansowanie rynku nieruchomości - jest "Mieszkanie dla Młodych", mają być mieszkania na wynajem (chyba też dla młodych), no i jest program dotacji do budowy domów energooszczędnych ( 30 tysięcy) i pasywnych ( 50 tysięcy ).

No i super - zbuduj dom pasywny, dołożymy ci 50 tysięcy. Wygląda dobrze, ale realia takie nie są. Czemu więc mimo dużego zainteresowania (jak twierdzą bankowcy), mało kto korzysta z tej świetnej opcji? Pewnie dlatego, że od kwoty dotacji trzeba zapłacić... podatek dochodowy. Więc już na "dzień dobry" tracimy całkiem sporo. Po drugie - dokumentacja, weryfikacja, audyty, dokumentacja... I jeszcze więcej dokumentacji. Mało, że kolejne tysiące idą sobie gdzieś (bo gdzie to nikt nie wie), to jeszcze nie masz gwarancji, że te wszystkie (z pewnością niezbędne) wymagania dasz radę spełnić. Tak więc na samą technologię (np. płyta fundamentowa, rekuperator, okna pasywne) za dużo nie zostaje.


Warto zrobić remont

Każdy dom, każde mieszkanie, raz na jakiś czas wymaga odnowienia i odświeżenia. Jest to związane z normalnym użytkowaniem budynku. Jeżeli się gdzieś mieszka, to naturalnym jest, że miejsce to jest użytkowane, kurzy się, brudzi. Nawet jeżeli dbamy o porządek i kurz jest systematycznie usuwany, to i tak wiele to nie zmieni. Ściany się brudzą, farby żółkną, bledną, zmieniają swój kolor i świeżość. Poza tym, cały czas ten sam wygląd, ta sama aranżacja mieszkania się po prostu nudzi, staje się po prostu nie ciekawa i dom traci nieco na swojej przytulności. Trzeba więc coś zmienić, coś udekorować po nowemu, tylko po to, żeby znów poczuć się dobrze, żeby znów było w domu przyjemnie. Temu właśnie służą remonty. To również wprowadzenie nowego porządku, odświeżenie domu. Dzięki temu daje on wrażenie, że jest znacznie czystszy, przyjemniejszy. Wszystkie remonty odświeżają mieszkanie, a jeżeli coś na nowo zaaranżujemy to dodatkowo możemy się na nowo poczuć miło w swoim domu. Oczywiście, można to robić samemu, a można zatrudnić specjalną ekipę do tejże pracy.