Kilka porad odnośnie nieruchomości

yceny. Zamawianie wykonywanych przez nie usług może odbywać się czasami przez siedem dni w tygodniu, a w przypadku innych firm od poniedziałku do piątku. Dlatego czas oczekiwania na przeprowadzenie wyceny nieruchomości może być ba

Kilka porad odnośnie nieruchomości wycena mieszkań wieliczka

Czas oczekiwania na wykonanie wyceny nieruchomości

Osoby zainteresowane wyceną nieruchomości mogą skorzystać z usług jednej z firm zajmujących się wykonywaniem takiej właśnie wyceny. Zamawianie wykonywanych przez nie usług może odbywać się czasami przez siedem dni w tygodniu, a w przypadku innych firm od poniedziałku do piątku. Dlatego czas oczekiwania na przeprowadzenie wyceny nieruchomości może być bardzo krótki. Wszystko zależy od tego, na jaką firmę zdecyduje się osoba chcąca skorzystać z oferty wyceny nieruchomości. Natomiast prowadzeniem firmy zajmującej się wyceną nieruchomości mogą zająć się osoby posiadające wykształcenie geodezyjne i dobrze znające się na rzeczoznawstwie. Dzięki temu będą potrafiły nie tylko zatrudniać dobrych pracowników, ale również nadzorować ich pracę.


Wartość rynkowa nieruchomości - Definicja w polskim prawie

Definicja w polskim prawie
Prawna definicja wartości rynkowej nieruchomości jest zawarta w art. 151 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147):

?Wartość rynkową nieruchomości stanowi najbardziej prawdopodobna jej cena, możliwa do uzyskania na rynku, określona z uwzględnieniem cen transakcyjnych przy przyjęciu następujących założeń:
strony umowy były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej oraz miały stanowczy zamiar zawarcia umowy,
upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i do wynegocjowania warunków umowy.?
Wartość rynkową rzeczy (w tym nieruchomości) odmiennie definiują przepisy prawa finansowego, szczególnie prawa podatkowego. Zgodnie z a art. 8 pkt 3 ustawy z 28 lipca 1993 o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86, z późn. zm.) określa wartość rynkową następująco:

?Wartość rynkową rzeczy i praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia powstania obowiązku podatkowego.?
Podobne określenie wartości rynkowej są zawarte w ustawie z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych i w ustawie z 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera następującą definicję:

?Wartość rynkową nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia zawarcia umowy sprzedaży.?


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_rynkowa_nieruchomo%C5%9Bci


Zawód - rzeczoznawca

Rzeczoznawca majątkowy ? osoba fizyczna posiadająca w Polsce uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez Ministra Infrastruktury lub jego poprzedników prawnych w trybie ustawy:

z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne,
z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
Uprawnienia zawodowe uzyskuje się przez zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Aby być dopuszczonym do postępowania kwalifikacyjnego, którego częścią jest egzamin, należy posiadać wykształcenie wyższe. Oprócz tego należy mieć ukończone studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Obowiązek ten nie dotyczy osoby, która ukończyła studia wyższe o programie zgodnym z minimami programowymi dla studiów podyplomowych. Stosowne minimum programowe określa minister właściwy ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej - obecnie minister infrastruktury. Należy także odbyć półroczną praktykę zawodową.

Nie jest rzeczoznawcą majątkowym osoba, której nadano przed 29 listopada 1991 roku uprawnienia do szacowania gruntów, z wyłączeniem ich części składowych w trybie ustawy ?prawo geodezyjne i kartograficzne?. Nie wyłącza to możliwości szacowania przez tę osobę wyłącznie gruntów, zgodnie z art. 231 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Osoba taka nie ma prawa używać pieczęci właściwej dla rzeczoznawców majątkowych.

Prowadzenie działalności zawodowej w zakresie rzeczoznawcy majątkowego bez stosownych uprawnień grozi karą grzywny, aresztu lub ograniczenia wolności (art. 198 ustawy). Rzeczoznawca majątkowy uzyskuje prawo wykonywania czynności zawodowych od dnia wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych prowadzonego przez ministra infrastruktury. Rejestry publikowane są w Dzienniku Urzędowym MI oraz na stronach internetowych ministerstwa.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy