Kilka ciepłych słów

także od tego, jaka temperatura jest nam potrzebna w danej przestrzeni, specjalista może zalecić zupełnie inne rozwiązanie. Na pewno dobrym pomysłem jest skorzystanie z nagrzewnic, jeśli chcemy szybko uzyskać wyższą temperaturę.

Kilka ciepłych słów

Od czego zależy wybór urządzeń grzewczych?

Urządzenia grzewcze są najważniejszymi elementami instalacji ogrzewania. W zależności nie tylko od powierzchni naszych pomieszczeń, ale także od tego, jaka temperatura jest nam potrzebna w danej przestrzeni, specjalista może zalecić zupełnie inne rozwiązanie. Na pewno dobrym pomysłem jest skorzystanie z nagrzewnic, jeśli chcemy szybko uzyskać wyższą temperaturę. Takie rozwiązanie idealnie pasuje do magazynów i innych pomieszczeń, w których konieczne jest tylko okresowe ogrzewanie. Z kolei kotły to o wiele lepsza decyzja w przypadku, gdy potrzebujemy stałego źródła ciepła. W każdym z tych przypadków warto poradzić się fachowca, który pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązanie. Takich fachowców znajdziemy na pewno w punktach sprzedaży tego typu urządzeń.


Rozpoczęcie ogrzewania po długiej przerwie

Ogrzewanie stanowi bardzo ważny element w każdym obiekcie budowlanym. W każdym budynku, w którym przebywają ludzie konieczne jest rozpoczęcie sezonu grzewczego w okresie jesienno ? zimowym. Jak to zrobić, aby nie uszkodzić pieca olejowego czy węglowego, a jednocześnie zapewnić mieszkańcom czy pracownikom komfort cieplny? Na pewno najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie przeglądu urządzenia przed jego uruchomieniem. Dzięki temu możemy uniknąć wielu awarii, które mogą nie tylko narazić nas na koszty, ale także wywołać niebezpieczne zdarzenia. Dlatego też warto zadbać o przegląd naszego pieca i całej instalacji ogrzewania, gdy tylko chcemy rozpocząć sezon grzewczy.


Promienniki obecnie należą do najchętniej stosowanych

Grzejniki radiatorowe

Grzejniki radiatorowe są obecnie wypierane przez grzejniki konwekcyjne. Powietrze przepływa na zewnątrz radiatora. Radiator ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną, wykonywaną przez wyprofilowanie, wytłoczenie lub przyspawanie pasów blachy do rury w której płynie czynnik grzejący.

Wady i zalety, porównanie z konwekcyjnymi:

zajmują większą powierzchnię ściany,
pomieszczenie jest ogrzane równomierniej,
łatwiej uzyskać wyższe temperatury w dolnej części pomieszczenia,
słabo wymuszają obieg powietrza w pomieszczeniu,
większa część ciepła jest odprowadzana przez promieniowanie cieplne.

Promienniki energii cieplnej

Bardzo cenione jako źródło ciepła w wysokich pomieszczeniach z uwagi na bezpośrednie ogrzewanie ciał stałych przez promieniowanie podczerwone, a nie przez powietrze, które dopiero wtórnie jest ogrzewane przez ciała stałe, dzięki czemu ciepło ukierunkowane jest do dolnej partii wysokiego obiektu. Systemy grzewcze oparte na promiennikach charakteryzują się minimalną bezwładnością, szczególnie oparte na promiennikach gazowych i elektrycznych.

Promienniki obecnie należą do najchętniej stosowanych urządzeń grzewczych stosowanych w dużych obiektach przemysłowych, logistycznych i sportowych.

Wady i zalety:

Zalety:

niższe koszty eksploatacji systemu przy tym samym komforcie cieplnym
możliwość stosowania pełnej automatyki sterującej
układ zdecentralizowany przy większych obiektach
możliwość ogrzewania strefowego
kontrola komfortu termicznego całej powierzchni ogrzewanej

Wady:

zależne od rodzaju promienników (gazowe, elektryczne, wodne)


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie