Jaka pożyczka?

rastały. Od pamiętnego kryzysu ceny zaczęły maleć. W efekcie ci, którzy przeczekali, mogli kupić praktycznie...identyczne mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za dużo niższą kwotę. Należy nie zapominać o fakcie, że kredyt h

Dodane: 03-10-2014 13:34
Jaka pożyczka? , że aby kupić nieruchomość na kredyt i na tym nie stracić, lepiej będzie zgłębić temat. Podczas tzw. boomu w nieruchomościach, ceny mieszkań intensywnie wzrastały. Od pamiętnego kryzysu ceny zaczęły maleć. W efekcie ci, którzy przeczekali, mogli kupić praktycznie...identyczne mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za dużo niższą kwotę. Należy nie zapominać o fakcie, że kredyt hipoteczny bierze się najczęściej na 30 lat. To bardzo długi okres kredytowania. Jeśli przepłaciliśmy za nasze mieszkanie, to sytuacja robi się niezbyt ciekawa - wartość spada, a rata kredytu pozostaje wysoka.

Finanse na remont

Polacy zbyt często sięgają po karty kredytowe i kredyty konsumpcyjne, często w niewielkich kwotach. Wiemy, że nie wszystko można sfinansować za pomocą własnych oszczędności (zwłaszcza, jeśli ich brak), bywa że kredyt jest po prostu koniecznością, ponieważ pewnych wydatków nie da się uniknąć.

Takim przykładem może być remont domu, lub mieszkania. Często nie chodzi o zmianę koloru ścian, czy położenie paneli na podłodze, ale chociażby o zakup opału, czy też instalacji grzewczej. Nie da się przełożyć remontu na później, gdy dach przecieka. W takich wypadkach, gdy nie dysponujemy gotówką, to trudno - idziemy po kredyt.

Jak zaciągnąć taki kredyt i nie żałować? Banki mają wiele różnych ofert, ale nie zawsze najkorzystniejszą da nam bank, w którym mamy konto. Tak, mają pełną historię finansową, więc ustalenie zdolności kredytowej jest szybkie. Pamiętajmy, że nie tylko oprocentowanie kredytu ma znaczenie. Może ono wydawać się bardzo korzystne, ale... jest jeszcze marża. Zanim skorzystamy z oferty, dobrze podliczmy wszystkie koszty, sprawdźmy czy nie żadnych ubezpieczeń, czy innych dodatkowych kosztów.


b

Trudno stwierdzić, czy pożyczanie pieniędzy do banku na taki cel jest sensowny. Nie wolno zapominać, że przez resztę roku będziemy to spłacać. Albo i dłużej, w zależności od okresu kredytowania. Jeżeli więc stać nas na pożyczkę, to może korzystniej byłoby co miesiąc odłożyć określoną kwotę - powinniśmy uzbierać spory budżet, bo pamiętajmy, że na kredytach bank zarabia.

Warto spełniać swoje marzenia, jednak warto też dobrze przemyśleć, co się opłaca zrobić. Samodyscyplina w oszczędzaniu naprawdę się opłaca. Zanim weźmiesz kredyt na tegoroczny wyjazd, pomyśl czy nie lepiej pojechać za rok, ale za własne pieniądze.


Definicja kredytu

Kredyt bankowy ? umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę na określony cel oraz czas, a kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zwrócić pobraną kwotę wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji i odsetek. Na podstawie tej definicji kredyt postrzegany jest jako specyficzny rodzaj stosunków zobowiązaniowych, którego wyróżniającymi cechami są: zwrotność, celowość i odpłatność.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_bankowy


Co na to banki?

Sądzę, że instytucje finansowe ponoszą odpowiedzialność, bo udzielały kredytów bez odpowiedniego zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od tego roku Komisja Nadzoru Finansowego zarządza obowiązkowy wkład własny wynoszący 5%, od 2015 roku będzie to już 10%, a za dwa lata 15%. Nie ma już tez możliwości wzięcia kredytu w obcej walucie, chyba że się w tej walucie zarabia. Można narzekać, że te ograniczenia wpłyną na spadek udzielanych kredytów hipotecznych, jednak w efekcie nie będzie również tylu kredytobiorców, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla konsumenta tak naprawdę lepsze. Mimo to, nie wszyscy uświadamiają sobie, że wkład własny jest niezwykle ważny, przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup nieruchomości.