Nie trzeba dużo, aby wprowadzić do pomieszczenia ciepły nastrój. Najczęściej wystarczą oczywiście odpowiednio dobrane. Więcej o wystroju wnętrz. Zachęcam do lektury
Materiały nadające się na dywan
Wzornictwo jest ważne, ale tak samo istotne są materiały użyte do produkcji dywanu. Najpopularniejszym materiałem jest wełna pozyskiwana z owiec. Trochę mniejszą popularnością cieszy się jedwab, z niego wytwarza się głównie na wschodzie, gdzie tego materiału jest pod dostatkiem.
W zasadzie to od tego z czego jest zrobiony dywan zdeterminuje jest cały proces zmieniania wyglądu przez lata. Nie wiele osób wie, że dywan z czasem nabiera tak zwanej patyny. No i nie każdy dywan można czyścic tymi samymi środkami, co również jest następstwem użytego do produkcji materiału.
Ręcznie robione
Przez wiele lat ręcznie robione były domeną tylko najbogatszych i posiadane takiego dywanu stanowiło swego rodzaju przesłanie o stanie majątkowym właściciela. Od XIX wieku powstawało coraz więcej zakładów produkujących , przez co stawały się one coraz tańsza i szerzej dostępne.
Dzisiaj praktycznie każdy dywan dostępny na rynku jest tkany maszynowo, więc traci nieco na pewnych walorach rękodzieła, które zawsze jest w cenie. Co prawda zostało kilka firm produkujących ręcznie i to właśnie one w dzisiejszych czasach stają się znowu coraz bardziej popularne.
Wzornictwo
Dywany z reguły robione są w pewnych ściśle określonych wzorach, które można podzielić w następujący sposób: krzywoliniowe, geometryczne oraz figuralne. Po wzorze na dywanie można określić z jakiego miejsca pochodzi.
Współcześnie są robione raczej w stylu geometrycznym, a do tego minimalistycznym. Raczej ciężko w pierwszym lepszym markecie o dywan z jakimś bardziej skomplikowanym wzorem, ponieważ powoli wychodzą z mody i pasują tylko do niektórych wnętrz. Jednak dobrze dobrany dywan może zdziałać cuda w każdym wnętrzu, a już na pewno sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne.