ch popularności. Królują w domach - są lekkie, poręczne, idealne dla studenta, nie wymagają organizacji specjalnego miejsca w mieszkaniu. No i cena tych urządzeń jest bardzo...korzystna. Komputery stacjonarne nadal królują w segme

Zepsuł ci się komputer i nie wiesz co robić? Tutaj znajdziesz profesjonalną pomoc

Laptop kontra komputer stacjonarny

Laptopy zdecydowanie pobiły komputery stacjonarne w rankingach popularności. Królują w domach - są lekkie, poręczne, idealne dla studenta, nie wymagają organizacji specjalnego miejsca w mieszkaniu. No i cena tych urządzeń jest bardzo...korzystna. Komputery stacjonarne nadal królują w segmencie dla profesjonalistów takich jak graficy, czy też projektanci. Są chętnie wybierane przez graczy, ponieważ mają dużo lepsze parametry sprzętowe. Jednak mobilność laptopów jest tutaj nie do przecenienia - można go zabrać do biura, do biblioteki, czy też do kawiarni. Są narzędziami do pracy, ale również do rozrywki - można oglądać filmy, słuchać muzyki, podpiąć do telewizora, czy też sprzętu audio. Jedynie dla gracza są nie do zniesienia - nie mają wystarczająco dużej matrycy, nigdy nie dorównają sprzętowo swoim większym kolegom, dlatego nadal komputery stacjonarne mają wielu zwolenników. No i - laptopy są mniej trwałe, częściej się psują i ich naprawa jest znacznie droższa.


Dla kogo naprawdę drogi komputer?

Jednak to nie dla gracza sprzęt komputerowy jest najdroższy. Najgorzej mają graficy i ci, którzy zajmują się montażem i obróbką filmów. Tutaj 7-8 tysięcy potrafi kosztować sam monitor. Do tego programy do montażu i programy graficzne mają spore wymagania - odpowiednia moc obliczeniowa jest niezbędna. W tym przypadku palnę pierwszeństwa zdecydowanie dzierży grafika 3D - renderowanie to proces bardzo obciążający komputer, jeśli nie ma trwać kilku dni (to nie przesada), to wymaga dużej mocy. Awaria takiego sprzętu to naprawdę bardzo duży problem, na szczęście takie komputery są dużo lepiej wykonane. Nic dziwnego - w końcu cena jest całkiem kosmiczna.


Czy opłaca się naprawiać?

Czy warto serwisować komputer, czy też lepiej kupić nowy sprzęt? Cóż - jeśli nie mamy już gwarancji to czasem się zastanawiamy, czy nie powinniśmy kupić nowego urządzenia. Producenci bardzo chcą, żebyśmy tak myśleli. Jednak bardzo często problem da się naprawić niewielkim kosztem, nawet jeżeli uszkodzona jest płyta główna - będziemy kilkaset złotych "do tyłu" a nie kilka tysięcy. Ba - czasami warto przemyśleć, czy opłaca się wysyłać komputer na naprawę gwarancyjną. Bardzo często okazuje się, że jednak ta naprawa nie zostanie wykonana na koszt producenta, ponieważ sprzęt został rzekomo zalany,. Wtedy albo spotka nas odmowa, albo sami będziemy musieli ponieść koszty. Niestety - trzeba się uzbroić w cierpliwość, jeśli chcemy by producent spełnił swoje obietnice.


Z Wikipedii - definicja komputera stacjonarnego

Komputer stacjonarny (ang. desktop ? na biurko) ? rodzaj komputera osobistego, który zwykle jest na stałe umiejscowiony przy biurku. Składa się z co najmniej trzech zasadniczych elementów: jednostki centralnej, monitora i klawiatury.

Niegdyś istniał podział na komputery biurowe i domowe, w którym domowe miały zazwyczaj mniejszą moc obliczeniową, ale za to więcej możliwości multimedialnych. Obecnie jednak zanikł, gdyż multimedialność jest już standardem w komputerach, a gry komputerowe ? czyli jedno z popularnych zastosowań komputerów domowych ? wymagają nieraz dla wykorzystania pełni ich możliwości naprawdę mocnych maszyn, podczas gdy do typowych prac biurowych wystarczają najprostsze i najtańsze zestawy.

W związku z rozwojem technologicznym oraz przekroczeniem barier miniaturyzacji wielu układów scalonych czy podzespołów elektronicznych, a przede wszystkim w związku z upowszechnieniem się nowoczesnych technologii, a co za tym idzie przeniesieniem produkcji do Azji, spadły ceny komputerów przenośnych, czyli laptopów oraz palmtopów (PDA, asystent elektroniczny), ich ilość w stosunku do komputerów stacjonarnych ciągle rośnie.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer_stacjonarny


Komputer - niezbędny?

Na dzień dzisiejszy trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez komputera. Jest niezbędne w pracy - znajduje się w każdym biurze, w każdym urzędzie, w każdej szkole i instytucji. Wokół komputerów rozwinęła się najbardziej dochodowa branża - IT. Obejmuje ona nie tylko kwestie sprzętowe, ale również programowe, czy też związane z internetem i wszelkim wykorzystaniem nowych technologii. Specjaliści IT to jedna z najbogatszych grup społecznych i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, mamy do niego dostęp praktycznie nieograniczony. Pamiętajmy, że smartfon i tablet to też urządzenia de facto komputerowe - mają swoje procesory, układy graficzne, itd. Technologia prze do przodu uzależniając nas całkowicie.